لایه برداری پوست (میکرودرمی)
میکرودرمی
روش های متعددی برای لایه برداری پوست وجود دارد ازجمله لیزرCo2 ،پیلینگ،رادیوفرکانسی و.... که یکی از بی ضررترین ورایج ترین روش ها استفاده از دستگاه میکرودرم ابرشن می باشد. میکرودرم یا لایه برداری ظریف پوست یک عمل غیر تهاجمی برای صاف کردن سطح پوست بوده که در این روش توده ای از کریستال های استریل بسیار ظریف اکسید آلومینیوم به شکل کنترل شده توسط فشار هوا به پوست برخورد کرده و  باعث کنده شدن لایه بیرونی سطح پوست می شود. ضمنا یک مکش نیز روی پوست انجام می شود که باعث جمع شدن کریستال ها از سطح پوست و همچنین بهتر شدن جریان خون به منطقه و فعال شدن سلولهای فیبروبلاست می گردد.این عمل منجر به تحریک ساخت سلول های سطحی پوست شده، در نتیجه لایه های پوستی سالم  و محکم تر ایجاد شده،  پوست منطقه مورد نظر  صاف، شفاف و در ظاهر جوان تر خواهد شد.
میکرودرم ابریژن بمنظور و اهداف زیر بکار می رود:
 
جوانسازی پوست به این معنی که ممکن است پوست بدن یا صورت مشکل خاصی مثل چین یا چروک نداشته باشد اما فرد می خواهد پوستش جوانتر و شادابتر و بقولی زلال تر بنظر برسد. کلاً میکرودرم ابریژن پوست را زیباتر و جوانتر از قبل می کند.کسانی که میکرودرم ابریژن بر روی پوستشان انجام می دهند ظاهرشان همیشه چند سال جوانتر از سن واقعی شان بنظر می رسد.
 
رفع جای جوش،آکنه و جوشگاه یا اسکارهمچنین رفع لک های مختلف از جمله لک های حاملگی یا خطوط ظریفی که جای بخیه جراحی های مختلف بر صورت،سینه یا گردن یا هر نقطه ای از بدن برجای مانده و فرد از بودن این آثار بر روی پوستش راضی نیست.در واقع دستگاه میکرودرم ابریژن مشکلات فوق را بخوبی حل می کند.
 
رفع شل شدگی پوست، که پس از چند جلسه درمان(که بستگی به انتظارات فرد دارد) با دستگاه میکرودرم ابریژن پوست سفت تر و ورزیده تر از قبل شده و حالت انعطاف پذیری و جوانی را تجربه می کند.منتها این کشش پوست با کششی که در جراحی های پلاستیک بمنظور برداشتن پوست اضافی صورت یا بدن بکار می رود کمی فرق دارد.در جراحی پلاستیک چون پوست اضافه بصورت کامل برداشته می شود.اثر لیفتینگ بیشتر دیده می شود.اما در روش میکرودرم ابریژن، سفت شدن پوست بخاطر تجدید جوانی و برگشت قدرت دوباره کشش عضلات پوست از طرف خود پوست می باشد برای همین است که در میکرودرم ابریژن وقتی چنین پوست هایی درمان می شود ما ظرافت را بیشتر از درمان با جراحی پلاستیک می بینیم. بطور مثال کسی که بخاطر کهولت پوست غب یا صورتش آویزان شده و براحتی تکان می خورد را نمی توان تنها با میکرودرم ابریژن درمان کرد.این فرد بعد از اینکه جراحی شد و بهبود زخم حاصل شد می تواند با میکرودرم ابریژن بر ظرافت و زیبایی صورتش بیفزاید و جوان سازی را شروع کند که اتفاقا نتیجه ی بهتری هم می گیرد.
 
زمان هر جلسه بسته به نوع و شرایط پوست فرد متفاوت می باشد. معمولا" لازم است جلسات درمانی چند نوبت تکرار شود والبته بسته به میزان مکش وفشاری که به پوست وارد می آید میزان لایه برداری پوست نیز متفاوت است
 
در لایه برداری خفیف بیشتر لایه سطحی پوست و در واقع قسمت فوقانی اپیدرم برداشته می شود لذا بعد از آن 5 روز پوست خشک و کمی پوسته پوسته میشود ولی پوست زخم و قرمز نمی شود ، لایه برداری خفیف در مواردی مثل شفاف کردن صورت وکاهش و جمع شدن منافذ باز صورت و کم رنگ کردن لکه های قهوه ای صورت کاربرد دارد. لایه برداری خفیف بهتر است 6 تا 8 جلسه هر 10 تا 14 روز یک بار انجام داد ، بین جلسات فرد باید برای رفع خشکی از یک مرطوب کننده ملایم و مناسب واستفاده کند و نیم ساعت قبل از بیرون رفتن ازضدآفتاب به مقدار زیاد ( هر 3 ساعت یک بار) استفاده کند
 
در لایه بردای متوسط تمام لایه سطحی پوست یا اپیدرم برداشته میشود در اینصورت پوست به مدت 5 تا 7 روز قرمز ( خفیف تا متوسط ) و خشک و پوسته پوسته میشود و حتی درمناطقی از پوست ممکن است یک زخم بسیار سطحی ایجاد شود که البته ان هم حداکثرطی یک هفته کاملا بهبود می یابد . لایه برداری متوسط برای درمان جوش یا اکنه های زیر پوستی مثل جوش های سرسفید و سر سیاه کاربرد دارد همچنین برای کاهش ناهمواریهای سطحی پوست و اسکار های خفیف بعد از جوش مثل لکه ها وفرورفتگی های سطحی عد از جوش یا هر علت دیگری کاربرد دارد ، لایه برداری متوسط معمولا 6 تا 8 جلسه وهر 3 هفته یک بار انجام میشود و در بین جلسات علاوه بر مواردی که در لایه برداری خفیف گفته شد محلول های ملایم خشک کننده هم برای پیشگیری از عفونت داده میشود .
 
در لایه برداری عمیق علاوه برتمام لایه سطحی یا اپیدرم قسمتی از لایه میانی پوست یا درمهم برداشته میشود و البته این نوع لایه برداری برای همه بیماران توصیه نمیشود وپزشک هم باید کاملا مهارت  لازم را داشته باشد چرا که اگر این دو فاکتور مهم لحاظ نشودامکان ایجاد لک بعد از زخم و یا حتی عفونت های ویروسی و میکروبی زیاد است. لایه برداری عمیق فقط در ناهمواری های زیاد پوست و اسکار ها و فرورفتگی های متوسط و عمیق پوست کاربرد دارد و بعد از این نوع لایه برداری پوست تا یک هفته زخم سطحی میشود لذا مراقبت بعد از آن هم بسیار مهم است .البته با دستگاه های جدید لیزر که عملا این لایه برداری عمیق را با عارضه بسیار کمتر وبهبود سریعتر زخم انجام میدهد بهتر است که اگر مراجعه کننده نیاز به لایه برداری عمیق دارداز لیزر استفاده کند. 
 
طول درمان با این دستگا ها: بعد از 5 یا 6 جلسه یا بیشتر پوست بصورت مشهود و واضح زیباتر از قبل شده و لک ها و چین و چروک پوست از بین می رود یا کمتر از قبل می شود.طول درمان بستگی به عمق ضایعه پوستی و نیز انتظار فرد از معالجه دارد.واضح است که خطوط عمیق تر پوست زمان بیشتری جهت درمان با این دستگاه نیاز دارند.حتی در بسیاری از مواقع که خطوط پوست زیاد عمیق است،پزشکان ابتدا عضلات زیر پوست را بوتاکس زده و بعد با ژل خطوط را پر می کنند و بعد با کمک دستگاه میکرودرم ابریشن یا لیزر جهت صاف کردن خطوط ریزتر و ظرافت بخشیدن به پوست استفاده می کنند.مسلم است که در این صورت میکرودرم ابریژن زودتر جواب می دهد.