لیزر جوانسازی پوست

آر- اف فرکشنال:
 
با افزایش طول عمر انسان ها دراثر رعایت بهداشت عمومی و فردی، پیش گیری و درمان پیری پوست صورت برای بعضی از افراد امر مهمی است. چین و چروک، مهم ترین نشانه پیری پوست است و به همین علت، مداخلات درمانی برای کاهش آن، موجب چهره جوان ترمی شود که به آن "جوان سازی پوست" می گویند.
تقاضای درمان چین و چروک صورت رو به افزایش است. سالیان اخیر رادیوفرکانسی یک  و دو قطبی به عنوان درمان انتخابی چین وچروک معرفی شده است. در این دستگاها ابتدا یک روغن و یک ژل رقیق روی پوست مالیده میشود و سپس پزشک با دستگاه رادیو فرکانس امواج رادیویی پرفرکانس را روی سطح  پوست می تاباند ، این امواج رادیویی بتدریج گرما را از سطح پوست به عمق پوست ( درم و زیر پوست )وارد میکند.
بتدریج با تکرار جلسات کلاژن های جدید داخل پوست تشکیل میشود که علاوه برادامه تاثیر لیفت ( کشیده شدن پوست ) باعث سفت شدن پوست های شل و افتاده میشود ( خصوصا در قسمت پائینی و طرفین پوست صورت ) و چروک های ظریف پوست خصوصا دور دهان و دور چشم بتدریج کم و کمتر میشود .
این امواج یعنی رادیو فرکانس هیچ ضرری برای پوست ندارد و یک متد غیر تهاجمی و بسیار بی آزار برای پیشگیری و درمان چروک و شلی و افتادگی صورت می باشد و تاثیر درمانی ان به مراتب از کرم های ضد چروک بسیار گران قیمت در بازار بهتر و بیشتر است و اینکه بعد از جلسات درمان به هیچ وجه پوست دچار سوختگی و زخم نمیشود فلذا عوارضی مثل لک های تیره یا روشن در این متد ایجاد نمیشود ، تنها موردی که بعد از جلسات درمانی ایجاد میشود قرمزی مختصر و خشکی پوست می باشد که بسرعت طی چند ساعت تا حداکثر یکی دو روز با استفاده از کرم های ترمیم کننده ( ضد التهاب ) و ابرسان پوست (کرم های مرطوب کننده ) قرمزی و خشکی پوست از بین می رود.
ولی مشکل اساسی این دستگاهها این است که در مقایسه با لیزر های تهاجمی ( مثل لیزر سی او تو فراکشنال ) و حتی لیزر های غیر تهاجمی ( مثل اربیوم سلاس یا افیرم ) تاثیر کمتری دارد و پزشک مجبور هست برای رسیدن به نتیجه مطلوب درمانی هم تعداد جلسات درمانی برای درمان چین و چروک و شلی و افتادگی صورت را زیاد کند ( حدود شش تا 10 جلسه).
محققین با توجه به مسائل و مشکلات فوق در صدد برامدند که تکنولوژی یا متد انجام رادیو فرکوئنسی را تغییر دهند بطوریکه با تعداد جلسات درمانی کم ( 3 تا 4 جلسه ) مثل لیزر های تهاجمی و غیر تهاجمی تاثیر کند ، فلذا نسل جدیدی از دستگاهای رادیو فرکوئنسی به نام رادیو فرکانس سوزنی ساخته شد و تمام معایبی که در مورد دستگاهای قبلی ذکر شد رفع شده ، در این دستگاه 25 یا 49 سوزن همزمان بسیار ارام و بدون درد وارد پوست میشود و مدت بسیار کوتاهی ( یک دهم ثانیه ) بعد از ورود سوزن ها به زیر پوست و در کسری از ثانیه امواج رادیوفرکانس مستقیم به زیر پوست وارد میشود.

رادیوفرکانسی فرکشنال سوزنی :
رادیوفرکانسی فرکشنال میکروسوزنی روشی است که میزان انرژی دلخواه را در عمق خاص و قابل تغییر به لایه درم پوست منتقل مینماید و تغییرات الکتریکی در منطقه درمان باعث تولید حرارت وانعقاد شده و منجر به آغاز تغییرات و تولید کلاژن جدید می شود.
اولین تغییرات در کلاژن از 18 تا 20 روز بعد از جلسه درمانی آغاز می شود و بعد از 3 ماه  تغییرات به حداکثر شدت خود می رسد و تا 6 ماه یا گاهی بیشتر روند تغییرات ادامه خواهد یافت ؛ بنابراین تغییرات واقعی ناشی از درمان ممکن است در ماه سوم بعد از درمان به حداکثر برسد ولی حتی بعد از آن نیز ادامه خواهد یافت .
حال این سوال پیش خواهد آمد که اگر تغییرات در کلاژن بعد از 18 تا 20 روز آغاز می شود پس چگونه افراد درمان شده بلافاصله بعد از درمان احساس درخشندگی ، لیفتینگ و سفت شدگی در پوست خود را تجربه می کنند ؟ پاسخ روشن است : انرژی ساطع شده از سوزن های رادیوفرکونسی بلافاصله منجر به جمع شدگی الیاف کلاژن منطقه تحت درمان می شود و همچنین باعث کاهش ترشح زائد غدد سباسه بیش فعال می شود . اثرات ناشی از یک دوره کامل درمان بین 6 تا 24 ماه بعد از درمان بسته به قدرت کلاژن سازی فرد ادامه خواهد یافت و به همین علت توصیه می شود که بعد از تکمیل دوره درمان هر 6 تا 12 ماه یکبار یک جلسه یادآوری انجام شود .

تعداد جلسات و فواصل جلسات درمان  :
تکرار جلسات زودتر از 2 هفته توصیه نمی شود تا درم بتواند تغییرات ناشی از هر جلسه درمان را ترمیم نماید . توصیه می شود فواصل درمان هر یکماه یکبار باشد و بسته به شدت درگیری پوست بین 2 تا 4 جلسه تکرار شود و سپس در صورت تمایل هر 6 ماه یکبار این درمان تکرار شود .

زمان لازم برای مشاهده اثرات بسته به علت اولیه شروع درمان متفاوت است :
سه روز تا یک هفته در موارد درمان جهت کاهش ترشح زیاد چربی پوست
یک تا دو هفته جهت کاهش آکنه های التهابی
دو هفته تا دو ماه جهت کاهش اندازه منافذ پوست
یک تا سه ماه جهت خطوط ریز پوست ، سفت شدگی پوست و درمان اسکار
 
 
موارد کاربرد فرکشنال رادیوفرکانسی سوزنی :
 سفت نمودن پوست
 رفع شلی پوست
 جوان سازی پوست
 کاهش ترشح بیش از حد چربی
 آکنه های التهابی فعال
 بستن حفره ها و منافذ پوست بدن
 درمان اسکارهای آکنه، سوختگی و جراحی
 اسکارهای آکنه ( کاهش قابل ملاحظه عمق اسکارهای فرو رفته ( چاله یا گودی ) بعد از جوش
 کاهش و بهبودی قابل ملاحظه لکه های قهوه ای و حتی لکه های قرمز بعد از جوش ( بهبودی جوشگاه )
 ترمیم آسیب های آفتاب روی پوست صورت ، گردن ، شانه ها و دست
 تعریق زیاد
 
 مراقبت های بعد از رادیوفرکانسی سوزنی :
بلافاصله بعد از جلسه درمانی می توان با استفاده از پکهای درمانی یخ و یا اسپری های آب طبی مخصوص ، پوست شما را خنک و آرام نمود . مصرف مرطوب کننده های سبک به کاهش سریع تر التهاب و برافروختگی پوست شما کمک می نماید .
مصرف ضد آفتاب بلافاصله بعد از درمان شروع می شود و مصرف منظم آن ضروری است . شستشوی ملایم پوست در روز درمان مجاز است ولی از مالش پوست در حین شستشو ویا مصرف شوینده های قوی خودداری نمائید . در 24 ساعت اول از استحمام ، سونا و استخر خودداری نمائید . بهتر است جهت جلوگیری از تحریک پوست حداقل تا 48 ساعت ودر افراد با پوست های حساس تر ترجیحا تا رفع کامل التهاب و قرمزی احتمالی ناشی از RF  از مصرف کرم های شب ، ضد چروک ها ، لایه بردارها و کرم های لک بر خودداری نمائید .
همچنین مصرف یک مرطوب کننده مناسب در کنار مصرف منظم و مکرر یک ضدآفتاب استاندارد ضروری است .