مشاوره تغذیه
نکاتی راجع به کاهش وزن،تحرک و رژیم غذایی
همیشه به خاطر داشته باشید که اضافه وزن یا چاقی حالتی از بدن است که در آن یک ذخیره اضافی چربی وجود دارد.این حالت ممکن است خفیف( اضافه وزن) یا قابل توجه ( چاقی) باشد.به وزنی که 10% بالای وزن ایده آل در افراد نرمال باشد اضافه وزن و بالای 20% را چاقی میگویند.

چاقی میتواند به صورت خارجی(بیرونی) و یا داخلی( درونی) باشد.نوع بیرونی یا مربوط به تغذیه و یا سطح پایین فعالیت فرد است.نوع درونی نتیجه اختلال متابولیسمی و فیزیولوژیک یا روانی میباشد.
وراثت معمولا نوع درونی راا تحت تاثیر قرار میدهد و والدینی که وزن طبیعی دارند 10% احتمال چاق شدن در کودک وجود دارد.اگر فقط یکی از والدین چاق باشند 50% و اگر هردو چاق باشند 80% احتمال چاق شدن وجود دارد.
عموما عقیده بر این است که بچه های والدین چاق ،چاق میشوند زیرا که در معرض همان عادات تغذیه ای نادرست والدینشان قرار میگیرند با این حال اصلاح الگوی تغذیه ای والدین مهم ترین عامل در پیشگیری از چاقی کودک است.
گرسنگی تحریکی است که معمولا برای افراد دارای اضافه وزن ناخوشایند تلقی میشود که شخص را وادار به جستجوی غذای برای خوردن میکند.سیری احساسی است که همراه ارضای میل به غذا می باشد و پس از خوردن غذا پیش میآید.

دلایلی که به صورت گسترده برای زیاد خوردن و چاقی وجود دارد شامل:
1-   احساسی: خوردن در مواقع مشکلات روانی و احساسی
2-  تنظیمی:زمانی که مرکز کنترل اشتها به طور مناسب انجام وظیفه نمیکند.
3-  فرهنگی: زمانی که والدین،فامیل و دوستان زیاد میخورند و بچه ها همان عادات را یاد میگیرند.
لاغری شدن نیازمند یک تصمیم و تلاش ناشی از یک اراده قوی میباشد تا در برابر ناراحتی مداوم بتواند ادامه دهد.
رژیم هر شخصی باید متاسب باشد با:
1-  چیزهایی که دوست دارید بخورید
2-  خصوصیات فیزیکی شما
3-  سطح فعالیت
4-  سلامتی
5-  شیوه زندگی شما

ناخنک زدن در بین غذاهای اصلی در چاقی خانم های خانه دار که آشپزی را دوست دارند و افرادی که در آشپزخانه ها کار میکنند نقش دارد.
چاقی میتواند نشانه اختلال عمل غدد تیروئید،کاهش عمل غدد جنسی،کاهش عمل غدد هیپوفیز و اختلال غدد فوق کلیوی باشد.
زمانی که وزن تعیین میشود پیشرفت آن باید به صورت منظم چک شود که باید حداقل یک بار در 4 هفته باشد ولی نباید بیشتر از هفته ای یکبار باشد زیرا وسواس وزن ایجاد میکند.افسردگی وقتی که برای 2 تا 3 روز هیچ وزنی از دست نمیرود و خوشحالی بیش از حد اگر یک افت قابل توجه وجود داشته باشد ممکن است رژیم را برهم زند.
بیماری هایی که در چاقی شیوعشان افزایش میابد شامل بیماری های قند،فشار خون،بیماری های کیسه صفرا،کبد چرب،نقرس،اختلالات تنفسی،استئوآرتریت،فتق ها،وریدهای واریسی،التهاب پوست ناحیه کشاله ران و زیر بغل و ... میباشد.