PRP مو
 پلاسمای غنی شده از پلاکت:
این همان پلاسمای خون، اما فرم غلیظ و غنی شده از فاکتورهای رشد خونی و پلاکت‌هاست. همان گونه که می دانیم، خون انسان شامل دو نوع سلول به نام گلبول سفید و قرمز و همچنین پلاکت‌هاست؛ پلاکت‌ها جزو اصلی خون هستند که بر خلاف گلبول‌های سفید و قرمز، هسته ندارند و در فرایند انعقاد خون در جلوگیری از خونریزی به همراه دیگر فاکتورهای رشد شرکت می‌ کنند.
 
PRP از چه زمانی مورد استفاده بوده و کاربرد آن در علم پزشکی چیست؟
از سی سال پیش، برای بیمارانی که جراحی شده‌ و به علت خونریزی در طول مدت جراحی یا بعد آن نیازمند فاکتورهای پلاکتی بوده‌اند، مورد استفاده بوده یا در تخصص ارتوپدی برای بازسازی تاندون، ماهیچه و زخم‌ها و در دندانپزشکی در ترمیم لثه نیز کاربرد درمانی داشته است.
 
چگونه دانشمندان به اثر PRP در رشد موها دست یافتند و آن را پیگری نمودند؟
در سال 2004 این ماده برای بهبود زخم بیماران به کار گرفته شد؛ اما پس از مدتی، دیده شد علاوه بر بهبود زخم، موهای پیرامون زخم نیز رشد چشمگیری داشته‌اند. به همین خاطر، پرفسور Greco و همکارانش در سال های 2007 تا 2009 تعدادی از بیماران مبتلا به طاسی سر را با این ماده تحت درمان (تزریق موضعی در پوست سر) قرار دادند. نتیجه آن شد که موهای کوچکتر یا کرکی رشد بیشتری را به ویژه در چهار ماه نخست پس از تزریق نشان دادند.
 
جزییات بیشتر از گزارش این پزشکان در بازسازی موها  
بنا بر آنچه در سایت این دانشمندان آمده، در سال 2009 دو گروه از بیماران مبتلا به طاسی را مورد مطالعه قرار دادند. برای گروه نخست، ماده PRP تزریق شد. به این صورت که از 60 سی سی خون آنان در عمل سانترفیوژ، میزان 10 سی سی PRP یا ماده پلاکتی غنی از فاکتورهای رشد تهیه و در پوست سر آنان تزریق شد. 
روش تزریق نیز به دو شکل بود؛ روش نخست، با سرنگ‌های بسیار کوچک مانند انسولین وارد پوست سر آنها شده و در مناطق متعدد (هر سانتیمتر مربع یک تزریق) محلول را تزریق کردند و در روش دوم، با یک دستگاه رولر که دارای سوزن‌های متعدد بود، منافذ ریز یک میلیمتری در پوست سر آنان ایجاد کرده، سپس محلول را به پوست سر اسپری یا مالیده تا از راه منافذ کوچک ایجاد شده جذب پوست شوند. 
 
برای گروه دوم، همین روش انجام شد؛ اما به جای PRP برای آنان محلول نرمال سالین که نوعی سرم است، تزریق شد که هیچ اثری برای رشد مو ندارد.
 
نتیجه این مطالعه
پیش از تزریق تعداد موها و قطر موها (به فاصله 1 سانتی متر از کف سر) را در منطقه مشخصی از سر تعیین و مشخص نمودند. سپس به فاصله چهار ماه و هشت ماه پس از تزریق، دوباره همان منطقه را از جهت ضخامت و تعداد موها مورد ارزیابی و معاینه قرار دادند. نتیجه آنکه در گروه PRP قطر و تعداد موها در چهار ماه نخست، 10 درصد و در هشت ماه 3درصد افزایش داشته (در چهار ماه نخست بیشتر بوده، ولی بعدا کمتر شد) اما در گروه دیگر که این ماده تزریق نشده و به جای آن سرم معمولی تزریق شده بود، قطر موها در چهار  ماه 3 درصد و در هشت ماه کمی بیشتر از 3 درصد کاهش داشته است. 
 
از این مطالعه نتیجه گرفته شد که یک بار تزریق این ماده PRP در چهار ماه نسخت پس از تزریق، بیشترین اثر را دارد؛ اما پس از چهار ماه اثرات آن کاهش خواهد یافت؛ بنابراین، فرد بیمار نیازمند تزریق دوباره آن است.
 
نتیجه دیگر آنکه این روش حتی برای کسانی که به تازگی پیوند مو انجام داده‌اند نیز موثر است.
 

 چرا این روش حتی برای کسانی که پیوند مو داشته اند، نیز موثر است؟
می‌دانیم در پیوند مو، موها از پشت سر جدا شده و در مراحل بسیار دشوار و طولانی در جلوی سر کاشته می شوند که در این راه طولانی و دشوار، ریشه موها ممکن است به دلایل زیر دچار آسیب دیدگی موقت شوند:
 
دهیدراتاسیون یا خشک شدن ریشه مو (کمبود سرم یا پلاسمای مورد نیاز مو).
کاهش اکسیژن در فاصله برداشت از پشت سر تا کاشتن که چند ساعت است.
تغییرات دمای محیط و شرایط متغیر بازی و اسیدی محیط، زیرا موها مدتی در بیرون از محیط طبیعی پوست سر هستند.
موها در محیط جدید کاشته شده (جلوی سر) نیازمند مویرگ‌های خونی جدید برای تغذیه و اکسیژن رسانی است؛ به عبارتی، موهای جدید باید در کمترین زمان ممکن به شرایط مناسب دست یابند که همه چهار مورد، می تواند با تزریق PRP تا اندازه زیادی تأمین و نواقص آن را جبران کند. 
 
به عبارتی، مثلا PRP سرعت تشکیل عروق خونی و سپس اکسیژن رسانی را در محل تزریق افزایش می دهد؛ بنابراین، موهای کاشته شده در کمترین زمان ممکن به شرایط ایده آل زندگی مناسب دست می‌یابند.

این روش برای مردان و زنان به یک اندازه مفید بوده و باعث تغییرات قابل توجهی در تعداد و کیفیت موهای سر می گردد. استفاده از PRP  یک انقلاب در زمینه پیوند مو، درمان ریزش مو و کم پشتی به جود آورده است البته به شرطی که معاینه بیمار ، انتخاب روش درمانی، تعداد دفعات تزریق و… توسط یک پزشک متبحر انجام گیرد.
هورمون های رشد موجود در پلاکت های غنی شده بر روی سلول های بنیادی موجود در قسمت  bulgeمو ، که زیر اپیدرم و بالاتر از فولیکول های مو قرار دارد، تاثیر گذاشته  و باعث خارج شدن این سلولها از فاز سکون  (تلوژن) می شوند که در نتیجه آن فولیکول ها بیدار شده و شروع به تولید مجدد مو می کنند . همچنین علاوه بر تحریک این فولیکول ها ، ضخامت موها و کرک های موجود هم زیاد شده که باعث پر پشتی موهای کم پشت می شود.
البته باید توجه نمود که در موارد طاسی که فولیکول ها به طور کامل از بین رفته اند این روش تاثیر معنی داری از نظر درمانی نخواهد داشت و این موارد باید برای پیوند مو کاندید شوند و روش  PRPبیشتر برای مواردی پاسخ می دهد که فولیکول از بین نرفته و اصطلاحا در فاز خواب (dormant ) به سر می برد که حدود 70 درصد از موارد ریزش مو و کم پشتی مو را ، خصوصا در خانم ها، این موارد تشکیل می دهند.
 
اثرات عمده PRP در رشد موها
 
به اظهار منابع علمی از این دانشمندان:
طولانی کردن دوره آناژن یا طولانی کردن عمر موها
تشدید و تقویت فرآیند ترمیم پذیری در موهای آسیب دیده
تحریک و تشدید رشد و رویش در موهای به خواب رفته یا کوچک و کرکی.
 
مزایای PRP
از آنجایی که در این روش از خون خود شخص استفاده می شود،باعث انتقال بیماری هایی مثل هپاتیت، HIV و... نمیشود.
بصورت کاملا استریل و از وسایل یکبارمصرف و بصورت بسته انجام میشود، پس خون با هوای آزاد در تماس قرار نمیگیرد.
پایداری بسیار طولانی دارد. بنابراین در اغلب موارد فقط یکبار انجام میشود.
با توجه به اینکه  در این روش از خون خود شخص استفاده می شود،عوارض احتمالی عفونت، انتقال بیماری و نیز پس زدن را ندارد.
هیچ نگرانی در مورد غیر استاندارد بودن یا ناشناخته بودن محصول وجود ندارد.
با توجه به وجود کیت مخصوص، پروسه کار بسیار ساده و کاملا استریل است.
کم یا زیاد بودن مقدار تزریق خطرناک نیست
از نظر ایمونولوژی خنثی است و هیچ گونه حساسیت یا آلرژی ایجاد نمی کند.
به روش های مختلف تزریقی،موضعی و غیره قابل استفاده است.
در همه نواحی بدن قابل استفاده بوده و محدودیتی در این زمینه ندارد.
 
با توجه با وجود انواع آنتی بادیها در پلاسما بعنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی عمل میکند.